Městský obvod Plzeň 10 - Lhota
ÚvodVyjádření k továrně na výrobu bateriií

Vyjádření k továrně na výrobu bateriií

Vážení spoluobčané,
v posledních dnech se na mne obracíte s jedním pro nás velmi zásadním problémem, a tím je v posledních dnech velmi zmiňovaná továrna na výrobu baterií do elektromobilů gigafactory v místě letiště a její dopad na náš městský obvod.
Lhota je - podobně jako Dobřany, Zbůch a další obce kolem - zásadně proti uvažovaným návrhům jako je Plzeňským krajem plánovaná stavba ubytoven tady v blízkosti, stavba dálničního sjezdu mezi Novou Vsí a Lhotou nebo zvětšení plochy celé chystané průmyslové zóny a podobně to vidí i někteří představitelé Plzně, kteří v tomto duchu vystupují jednotně s okolními obcemi.
Jsou tři zásadní informace v tomto směru, které je nutné zmínit.
Za prvé - kromě České republiky se, co se týče gigafactory, řeší také možnost výstavby v Polsku a Maďarsku. A zatím o tom, v jaké zemi to bude, rozhodnuto nebylo.
Za druhé - v projektu, jehož součástí by měla být gigafactory, nejde jen o tuto továrnu. Projekt, jehož studii zadal před pár lety Plzeňský kraj pod vedením tehdejšího hejtmana Bernarda, zahrnuje také vědeckotechnický park, univerzitní kampus a další prvky, které by měly efektivně využít prostor dnešního letiště. Je důležité zmínit, že velká část pozemků je v majetku státu, což je velmi podstatné. A také fakt, že již více než deset let trvá soudní spor, který má stát s nájemcem těchto pozemků.
Za třetí - mluví se o 4 až 5 tisících zaměstnancích, pro které by se měly ve Lhotě za záložní dráhou vybudovat ubytovny. Územní plán města Plzně s takovým záměrem nepočítá (a nejen Plzně, ani Nové Vsi), proto by nejdříve muselo dojít ke spoustě kroků, které by toto umožnily.
Pravdou je, že nemáme my, ani vedlejší obce dostatek informací. Kraj ani vláda podrobnosti obcím neposkytly. Na druhou stranu, pokud k tomuto záměru opravdu dojde, pak s námi ale bude nutné mluvit, protože sousední obce i Plzeň zde vlastní pozemky, a bez nich to nepůjde.
Nikdo z nás tu nechce mít ubytovny, ani sjezd z dálnice přímo do středu našeho obvodu. Ono to hezky vypadá na papíře, ale realita je věc druhá...

Zdenka Hončarová
starostka MO Plzeň 10 - Lhota

Poslední aktualizace: 4. 8. 2022, Pavel Dolejš